daily news paper Vest
Насловна 
Македонија 
Црна Хроника 
Свет 
Скопје 
Култура 
Ревија 
Калеидоскоп 
Живот 
Фељтон 
Прилог 
Пошта 
Хумор 
Спорт 
ФОТО 
Време 
Денес    
ден: 26
ноќ: 13
Утре    
ден: 33
ноќ: 14
Задутре    
ден: 35
ноќ: 16
Кина 
Site Meter
  Година: 1   Број:276   Петок   6/8/2001
  Македонија
Пребарувач
Во соработка со Најди!

САД ја повикува Македонија да не прогласува воена состојба

Соединетите Американски Држави ја повикуваат македонската Влада да не прогласува воена состојба во справувањето со албанските терористи, изјави денеска во Вашингтон портпаролот на американскиот Стејт Департмент, Ричард Баучер. Баучер го осуди актот на насилство, во кој во заседа поставена од албанските терористи кај местото Гајре, Тетовско, животот го изгубија петмина припадници на Армијата на Република Македонија, а шест се повредени. "Албанските екстремисти работат против правата и интересите на сите граѓани на Македонија, вклучувајќи ги и правата на Албанците", рече Баучер. Баучер ја поздрави политиката на претседателот Трајковски, со која, според него, со "комбинација на воена акција и политички дијалог, е можно изнаоѓање политичко решение за кризата во државата".
Инаку, американскиот секретар за одбрана Доналд Рамсфелд, кој вчера престојуваше во куса посета на Скопје, ја пренесе безрезервната и недвосмислената поддршка што САД ја даваат на Република Македонија. 

© ВЕСТ 2001
Секое користење на информации и фотографии од сајтот,
без дозвола на Редакција ВЕСТ е забрането
sloboden dneven vesnik Vest
Рекламен
простор